XXXIX SESJA RADY MIEJSKIEJNapisano dnia: 2014-03-28

W sniu 27 marca 2014 r. odbyła się Sesja Rady Miejskiej w Niepołomicach.

Sesja  rozpoczęła się planowo o 16:00 a zakończyła ok.  21:00.

W pierwszej części sesji od razu wyniknął problem z przyjęciem protokołów z dwóch poprzednich sesji w związku z poprawkami  jakie wniósł radny Jansonek. W rezultacie zostały protokoły przyjęte zwykłą większością głosów.

Następnie pani dyr. OHP z Niepołomic przedstawiła program (dofinansowany) pomocy dla młodzieży w wieku 15-17 lat z problemami.

Następnym punktem były sprawozdania w zakresie bezpieczeństwa.

    Pierwszym był druh Józef Dziadoń, który przedstawił sprawozdanie z dizałalności Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Niepołomice. Były podziękowania dla Rady i Burmistrza za wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych.

    Jako drugi przed Radą z pokazem multimedialnym sprawozdanie przedstawiał  Komendant Komisariatu Policji w Niepołomicach podinspektor Tomasz Jpniec. Z danych podawanych przez p. Komendanta wynika, że nastąpił spadek przestępczości przy ponad 10% wzroście wykrywalności. Komisariat Policji w Niepołomicach przoduje w powiecie wielickim jeżeli chodzi o wykrywalność. Były podziękowania na ręce p.Burmistrza i p. Przewodniczącego za wsparcie wsparcie finansowe Policji na zakup najpotrzebniejszego sprzętu niezbędnego do funkcjonowania.

    Ostatnim, który przedstawił sprawozdanie był p. Komendant Straży Miejskiej Janusz Kaczmarczyk, który mówił o egzekwowaniu prawa przez podległych funkcjonariuszy. Poduszył temat ścigania sprawców zanieczyszcania środowiska poprzez wylewanie szamb i kierowanie wniosków do Sądu dla osób które jeszcze się nie przyłączyły do sieci kanalizacyjnej a naruszają prawo.

Po tych wystąpieniach było podsumowanie przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego  Edwarda Wnęka, który wysoko ocenił działalność służb ale we wnioskach wskazał na konieczność zintensyfikowania działań w rejonie drogi 964 - gdyż pojazdy ponad 12,5 tonu naruuszają przepisy ruchu drogowego. Ponadto wzmożenie działań w rejonach szkół w celu walki w ogólno pojętą narkomanią.

Po przerwie sprawozdanie z działalności między sesjami przedstawił p. Burmistrz,  który poinformował między innymi, że:

  • zowieszono na 3 lata prace nad studium zagospodarowania przestrzennego w Chobocie,
  • rozstrzygnięto przetargi między innymi na "schetynówkę" - wygrała firma z Mszany Dolnej "JANDA",
     napomieszczenia Domu Kultury w Zakrzowie, budowę Domu Spokojnej Jesieni w Staniątkach,
    budowy placu zabaw, monitoringu w Niepołomicach,
  • w Krakowie parafowano porozumienie "Stowarzyszenie Metropolia"

 

Interpelacje radnych:

Radny Borkowski - o komunikację publiczną , o naprawę Runku w Niepołomicach, oznakowanie wsi,

Odp. Burmistrza - wniskowane są zminany w komunikacji MPK linii 211 planowany nocny, 301 wydłużenie linii. Płyta Rynku będzie wykonywana naprawa gwarancyjna przez wykonawcę  od kwietnia.

R Trzos - o kanalizacji na zachodzie, chodniki w Woli Batorskiej.

Odp. Burmistrza - na zachodzie będzie kanalizacja są w trakcie brania pożyczek na tą inwestycję, odnośnie chodników  do 2 tygodni  będą rozstrzygnięte przetargi.

Następnym punktem było uchwalenie zmian w statucie gminy.

Informacja Burmistrza dotycząca statutów sołectw i osiedli będą konsultacje społeczne.

Została przyjęta uchwała o przekazaniu środków finansowych na zakup radiowozu oznakowanego dla Komisariatu Policji w Niepołomicach.

Następnym punktem była uchwała o nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na 2015 r. środków przeznaczonych na fundusze sołeckie. W tej kwestii pan przewodniczący stwierdził, że jest to pro forma gdyż sołtysi takiego funduszu nie chcą bo więcej dla wsi mogą uzyskać bez tego funduzu. 

W powyższej sprawie został mi udzielony głos - stwierdziłem, że nie zostały wypełnione zapisy Ustawy o funduszu sołeckim, w której  ustawodawca nakłada do lipca roku poprzedzającego uchwalenia uchwały o funduszu sołeckim obowiązek informowania sołtysów o kwocie jaka na dane sołectwo z wyliczeń  przysługuje. Takich informacji sołtysi w 2012 roku nie mieli, jak również nie mogli w związku z tym przeprowadzić Zebrania Wiejskiego, na którym sołtys ma obowiązek przedstawić propozycje wykorzystania takiego funduszu, a co za tym idzie poddać pod społeczne głosowanie. A w przypadku podjęćia uchwały za skorzystaniem z takiego funduszu sołtys na obowiązek przedstawić  Burmistrzowi wniosek (z biznes planem) wykorzystania funduszu  sołeckiego. Co nie znaczy, że Rada musi taki fundusz przyznać sołectwu.

Przedmitowa uchwała o nie przyznaniu funduszy sołeckich została przegłosowana. 15 za, 5 się wstrzymało.

Atmosfera sesji podniosła się przy punkcie rezygnacji z członkowstwa  w Komisji Rewizyjnej radnego Juszczyńskiego. poadło wieleostrych słów podczas której pan przewodniczący Komisji Rewizyjnej stwierdził cyt. "nie pozwolę sobie na uczynienie z Komisji Rewizyjnej  - Komisji Śledczej"    Wynik głosowania 15 za, 2 przeciw, 2 wstrzymujące 1  nie brał udziału w głosowaniu.

Kolejnymi punktami, które wywołało gorącą dyskusję były wniesione uchwały p. Burmistrza dotyczące wyrażenia zgodny na odddanie w najem nienia gminnego na okres powyżej 3 lat.

W tej kwestii padły wniski:

R. Trzos - formalny o zwrocie do wnioskodawcy wobec braku między innymi wyliczeń opłacalności dla gminy,

R. Jasonek - poparł wniosek,

R. Juszczyński - poparł wniosek kwestionując podstawy prawne i brak analizy opłacalności dla gminy,

R.Post - protestowana przeciw postępowaniu w/w radnych by nie dopuścić do przetargowego uchwalenia najmu na mienie które służy mieszkańcom,

Radny Gąsłowski i Tomala stwierdzili, że nie można patrzeć tylko przez pryzmat pieniędzy jeżeli mienie to ma służyć społeczeństwu

W rezultacie poddano wniosek formalny pod głosowanie i tak za zwróceniem do uchwałodawce było 9 radnych a przeciwko 11 i w związku z tym projekty uchwał głosowano, które wynikiem 11 za, 8 przeciw i 1 wsztrzymującym uchwalono.

Następne projekty zamiany działek i nabycia przegłosowano jednogłośnie 20/0/0.

 

sporządził

Sołtys

Wiesław Garncarz